WordPress Güvenlik Önlemleri

Wordpress Güvenlik ÖnlemleriDaha önceki yazımızda WordPress hakkında sizleri bilgilendirmiştik. Bu yazımızda ise sizlere WordPress Güvenlik Önlemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Günümüzde güvenlik açığı veya bug bulunmayan site yok denecek kadar azdır.  Bu nedenle yazılımcılar güvenlik açıklarını kapatmak için sürekli yazılımlarını güncellemektedir. WordPress de güvenliğin üst seviye sistemlerden birisidir. Ancak WordPresin sunmuş olduğu güvenliğin yanında bizimde sitemizin güvenli için yapmamız gereken bazı değişiklikler mevcuttur.

Öncelikle alınabilecek WordPress Güvenlik Önlemleri şunlardır.

1- WordPress ve eklentilerinizi güncel tutunuz.

2- Güçlü ve tahmin edilmesi zor şifreler kullanın. Kullanıcı adı ve şifrenizi  büyük,küçük harf, rakam, özel karakter, içerecek şekilde oluşturmalısınız. Şifrenizi belli aralıklarla değiştirmeniz yararınıza olacaktır.

3- Versiyonunuzu gizleyiniz, versiyon açıkları varsa siteniz daha kolay bir hedef haline gelebilir.

4- Haftalık veya Aylık otomatik yedeklemelerin yapılması sizin için yararlı olacaktır.

5- Veritabanı bağlantı bilgilerinizin tutulduğu wp-config.php dosyasının izinlerini düzenlemelisiniz.

6-  Default olarak seçilen admin kullanıcısını değiştirin.

7- Sürekli yanlış oturum açma girişimlerini engelleyen eklentiler edinin.

Şimdi ise size bu güvenlik önlemlerini almada yardımcı olacak birkaç eklentiden bahsedeceğim.

 Login Security Solution

Botlar ve şahıslar sitenize sürekli hatalı giriş denemesinde bulunuyorsa buna limit koymanıza imkan sağlayan bir eklentidir.  Bu eklenti sayesinde Hatalı giriş sınırı belirleyip  bu limiti  aşan kullanıcıları engellemenize imkan sağlayan bir eklentidir.

Wordpress Güvenlik Önlemleri

Better WP Security

WordPressin sunduğu en iyi güvenlik eklentilerinden biridir.  Bu eklenti Otomatik olarak koyulan “generator” meta etiketini kaldırır. Versiyon numarasını gizleyerek rastgele versiyon numarası gösterir.  WordPress tablo ön ekini değiştirir, admin paneli güvenliğini sağlar ve açıkları kapatır. Eklenti, tema ve sürüm güncelleme uyarılarını, yetkisi olmayan kullanıcılardan gizler. Yönetici hesabını yeniden adlandırabilir ve daha birçok özelliğe sahip bir eklentidir.

Wordpress Güvenlik Önlemleri

 Acunetix Secure WordPress

Bu eklenti ile sitenizi baştan aşağıya koruyabilirsiniz. Acunetix Secure WordPress, dosya izinlerini ayarlamanızı sağlar ve veritabanı güvenliğinizi artırır. Bu sayede veritabanı saldırıları engellenmiş  olursunuz. Meta taglarınızı ayarlar, admin paneli güvenliğini sağlar ve açıkları kapatır. Bunun gibi Birçok güvenlik seçeneği sunan Acunetix Secure ile sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Wordpress Güvenlik Önlemleri

 

 

 

 

Comments are disabled

© 2015 Php Hosting.