Subdomain Nedir ?

Subdomain Nedir ?

Subdomain Nedir ?Subdomain  bir alan adına bağlı olan, fakat farklı bir alan adıymış gibi yönetilebilen kendilerine ait kontrol panelleri  olmayan ana domain panelinden  kontrol edilen bir domain çeşitidir. Almış olduğunuz hosting paketinin özelliklerine göre izin verilen sayıda subdomain oluşturabilirsiniz. Alt alan adları, ana domaine bağlı olarak açılabilir ve arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak algılanırlar. Örnek verecek olursak www.phphosting.gen.tr bir alanadı, “blog.phphosting.gen.tr” da bunun bir subdomain (alt alan) adıdır.

Subdomainin amacı ana domaini güçlendirmektir. Eskiden arama motorları bu alt alan adlarını tam olarak algılayamadığından dolayı indexleme konusunda bir takım sorunlar çıkmaktaydı. Bu sebepte dolayı site sahipleri tarafından pek tercih edilmiyordu.  Fakat zamanla arama motorlarının gelişmesiyle bu problemler ortadan kalktı ve subdomain kullanımı yaygın hale geldi. Alt alan adları farklı dillerde yayın yapmak için veya aynı içeriği barındırmak için kullanılabilirler. Bu uygulama çoğunlukla, çok sayıda ziyaretçisi bulunan haber, forum, oyun,  video vs. sitelerde görülmektedir. Burada ki amaç ziyaretçinin ip adresine göre veya rastgele  farklı sunucuları devreye sokarak sunucuların yükünü dengelemektir. Örnek verecek olursak Amerikadan dan giriş yapan bir ziyaretçi, www3.alanadınız.com alt alan adının sunucusundan veri çekerken, Türkiyeden giren ziyaretçi, www2.alanadınız.com alt alan adının sunucusundan veri çeker. Burada amaç sunucunun yükünü hafifletmektir. Şimdi Cpanelden  subdomain nasıl oluşturulur  açıklayalım.

Alt alan adı oluşturmak için, aşağıdaki adımları takip ediniz:

Öncelikle Cpanelden alt alan adı açmak için http://www.alanadınız.com:2082 adresinden cPanel’e giriniz ve Subdomains’i tıklayınız.

1-Create a Subdomain bölümünde istediğiniz subdomain adını yazın.

2-”Document Root” kutusunun içine tıklayın kendisi otomatik olarak doldurulacaktır.

3-Create düğmesine basın  bu şekilde alt alan adınızı oluşturabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz alt alan adını silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1-cPanel’e girin ve Subdomains’e tıklayın.

2-Actions’ın altındaki Remove’a basın. Böylece oluşturmuş olduğunuz alt alan adını silmiş olduk.

Comments are disabled

© 2015 Php Hosting.