Google Analytics Nedir?

Google Analytics NedirBu yazımızda sitemize gelen ziyaretçilerin sitemize nasıl ulaştığının analizini yapan, Googlenin bize sunmuş olduğu web aracı olan Google Analytics’ten bahsedeceğim. Google Analytics nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi soruarınıza cevap vermeye çalışacağım.

Google’nin webmasterlar ve site sahipleri için sunduğu, web sayfanızdaki tüm istatistikleri tutan Ücretsiz performans aracıdır. Google Analytics ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında detaylı bilgileri size verebilir. Sitenizin durum sayacı diyebiliriz.

Bu araç ile SEO başarınızı da analiz edebilirsiniz. Çünkü bu araç sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında detaylı bilgileri size verebilir. Size sitenize gelen kullanıcılar hangi sitelerden gelmiş, hangi anahtar kelimeler ile ulaşmış, geldikten sonra sitenizde ne kadar süre vakit geçirmiş, siteniz içerisinde üye olmuş mu, reklamınıza tıklamış mı, hangi sayfanızda daha çok vakit geçirmiş, alışveriş yapmış mı, alışveriş yaptıysa ne kadarlık ürün almış, bilgisayarında hangi işletim sistemini kullanıyor (Xp, Vista, Windows7, Ubuntu, Windows 8 vs.), flash, java kullanıyor mu, lokasyonları neresi, internet hızı,  vs. daha bir sürü bilgiyi verebilir.

Google Analytics aracına ulaşmak için yapmanız gereken şey çok basit buradan kayıt olun. Daha sonra gerekli aşamaları geçtikten sonra size verilen kodu sitenizin ana sayfasının kod bölümüne yapıştırdıktan sonra Google Analytics sayfasından istatistiklerinizi takip edebilirsiniz.

 

Comments are disabled

© 2017 Php Hosting.