Domain ( Alan Adı ) Seçimi Nasıl Olmalı?

Domain ( Alan Adı ) Seçimi Nasıl Olmalı?

Domain ( Alan Adı ) Seçimi Nasıl Olmalı?

Daha önceki yazımızda Domain nedir ? Konusuna değinmiştik. Bu yazımızda ise  doğru alan adı seçimi hakkında bilinmesi gerekenleri sizlere açıklayacağız.

Bir internet sitesi kurmaya karar verdiyseniz, doğru domain seçimi hayati önem taşıyor. Doğru alan adı seçimiyle rakiplerinizin bir adım ötesine geçebilirsiniz.
Öncelikle ziyaretçiler  tarafından kolayca okunabilen hatırda kalabilen isimler seçmeye özen gösterin. Birçok sessiz harfin birleşmesinden oluşacak bir alan adı kolay okunamadığı gibi akılda kalıcı da olmayacaktır. Bu sizin için bir dezavantaj olacaktır. Diğer bir özellik ise Kısa alan adları seçmeye ( uzantısı hariç en fazla 10 harften oluşmasına)  özen göstermelisiniz.  Kısa domainlerin hem hatırlanması hem de doğru yazılması daha kolaydır. Alan adı firmanızın resmi ünvanını, markasını, sattığınız ürünü veya hizmeti çağrıştırmalıdır.  Bu durum seo çalışmalarınızda işinize yarayacaktır. Alan adında harfler yerine rakam koyulmamalıdır. Örnegin: o harfi yerine 0 rakamını tercih etmeyin. Alan adı uzantısı olarak  öncelikle .com ya da .net tercih edin.Çünkü bu uzantılar tüm dünya tarafından kabul edilen üst seviye uzantılardır.

Domainler A-Z ve 0-9 arası harf, rakam ve tire (-)’den oluşabilirler.  Ama tire (-) ile başlayamaz ya da bitemezler. Büyük veya küçük harf farkı yoktur. Yani ASDF.net ile asdf.net aynı internet  sitesini görüntülemenizi sağlar.  Bir diğer önemli konu ise daha önce kullanılmış bir alan adı almak istiyorsanız öncelikle google den ban yememiş olmasına daha sonrada bu domainin daha önceleri  net ür bir içeriğe sahip olduğu hakkında araştırma yapılmalıdır. Aksi  taktirde bu durum  ileri ki zamanlarda arama motorlarında üst sıralara çıkmanızda sorun yaratabilir.

Comments are disabled

© 2015 Php Hosting.