Domain ( Alan Adı) Nedir?

Domain ( Alan Adı) Nedir?

Domain ( Alan Adı) Nedir?Domain (alan adı)  internet üzerinde ziyaretçilerin web sitenize ulaşması için gereken adrestir. Alan adı sizin, yada sahip olduğunuz firmanın İnternetteki kimliğidir. İnternette yer almak istediğiniz takdirde ilk olarak alan adınızı (domain) satın almanız gerekir. Alan adınız hizmet verdiğiniz sektör, sattığınız ürün veya mesleğiniz gibi unsurları içeren bir isimden oluşması da, yapılan aramalar sonucunda sitenizin bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır. Domainler ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir.Örnek verecek olursak phphosting.gen.tr alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir. Yani akılda kalması  daha zor olan IP adresleri yerine bu adrese karşılık gelen domain isimleri kullanılarak istenilen adrese kolayca ulaşılır. Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. Domain alındıktan sonra sunucuya yönlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için domain sağlayan firmanın domain panelinden gerekli DNS ayarlarının yapılması gerekmektedir. Alan adları alınırken bir kayıt süresi belirlenir. Bu süre 1 ile 10 yıl arasında değişebilir. Alan adının aktif olma süresi dolduktan sonra kayıt yenilemesi yapılması gerekmektedir. Eğer kayıt yenilenmezse domain serbest kalır ve başka kişiler tarafından alınabilir.

Alan adı almak için bir domain register’a gidebilir (örnek:  directnic, register, networksolutions, godaddy vs..) veya web hosting firmanızdan sizin için bir alan adı kaydetmesini  isteyebilirsiniz. Alan adlarında  .com .net .org .eu .asia .biz .com.tr vs. uzantılar bulunur. Şimdi bu uzantı isimlerinin  ne anlama  geldiklerini açıklayalım.

Domain ( Alan Adı) Nedir?

com : Ticari siteler için üretilmiş bir alan adıdır.
.net : Network. Ağ ve örgütlenme anlamında kullanılmaktadır.
.org : Organizasyonlar için kullanılır.
.asia : Asya ülkelerine ait alan adıdır.
.biz : İş ile ilgili konularda kullanılır.
.edu : Üniversite ve kolej gibi eğitim kurumları alabilir.
.gov : Hükümet kurumları kullanmaktadır.
.info : information. Bilgi siteleri için kullanılır.
.mil : military. Ordu kuruluşları için ayrılmıştır .

Tüm domainler İngizlizce’de bir anlama sahiptir.

Örnegin :  com uzantısı İngilizce’de “şirket” kelimesinin karşılığının “company” den  gelmektedir. net uzantısı “ağ” anlamındaki “network”, org uzantısı “topluluk” anlamındaki “organization”, info uzantısı “bilgi” anlamındaki “information”  vs.

 

 

 

Comments are disabled

© 2015 Php Hosting.